Kriptovaliuta – tai virtuali valiuta, kuri leidžia anonimiškai, be tarpininkų atlikti internetinius mokėjimus. Kriptovaliuta yra decentralizuota, jos neriboja centriniai bankai. Pasaulyje yra ne viena kriptovaliuta, tačiau populiariausia – bitkoinas. Bitkoinai tapo kriptovaliutos sinonimu.

Kriptovaliutos galimybės

Atsiskaitant be tarpininkų nelieka bankų mokesčių, kurie ypač išauga pervedant dideles pinigų sumas.
Atsiskaitymas vyksta anonimiškai, vadinasi, turite daugiau privatumo.
Kriptovaliuta gali naudotis visi, net ir tie, kurie nesinaudoja bankų paslaugomis.
Bitkoinų sistema sukurta taip, kad bitkoinai nepatirtų infliacijos, be to, jų vertė stabiliai auga, todėl bitkoinai gali būti gera investicija, net jei nevykdote sandorių.
Kriptovaliutas galima išsikeisti į kitas valiutas.
Kriptovaliutą galima ne tik įsigyti, bet ir „kasti“ patiems, tiesa, tam ne tik reikia galingo kompiuterio, bet ir pasirūpinti jo saugumu. Atminkite, kad bitkoinų skaičius ribotas, o dauguma bitkoinų jau „iškasta“.
Kriptovaliutų rinka neblogai išvystyta: egzistuoja daug tarpininkų, kurie veikia tarp bankų ir kriptovaliutų biržų, leisdami už realius pinigus nusipirkti kriptovaliutos ar susikurti naudojimosi jomis paskyras, jas pervesti ar konvertuoti į kitas valiutas. Tai didina naudojimosi patogumą, tačiau mažina anonimiškumą ir saugumą, be to, tarpininkai už savo paslaugas ima pinigus.
Pastaruoju metu kriptovaliutos (ypač bitkoinai) susilaukia finansų bendrovių ir bankų dėmesio, todėl ši rinka turi potencialo plėstis.
Atsiskaityti kriptovaliuta gana saugu, nes operacijos atliekamos naudojant specialius šifrus. Be to, visa informacija apie ta kriptovaliuta atliktas operacijas saugoma „blokų grandinėje“ (blockchain), kuri vartotojams viešai prieinama. Taip blokų grandinė (blockchain) padeda užtikrinti sistemos saugumą.

Kriptovaliutos pavojai

Kadangi mokėjimai kriptovaliuta atliekami anonimiškai, kriptovaliuta ypač pravarti juodajai rinkai. Bitkoinas „tamsiajame internete“ yra pagrindinė valiuta atsiskaitant už nelegaliai įsigytus narkotikus, ginklus ir pan.
Nors kriptovaliutų sistemos saugios ir suklastoti operacijų praktiškai neįmanoma, saugumo pažeidimų gali atsirasti tarpininkų sistemose, kurios leidžia išsikeisti, įsigyti ir prekiauti kriptovaliuta.
Ne visos kriptovaliutos vertos investicijų, nes jų vertė labai maža.
Deja, kriptovaliutos tapo dar vienu sukčių, kurie naudojasi žmonių neišprusimu, pasipelnymo šaltiniu.