Straipsnis priklauso tv3.lt rubrikai VERSLAS (https://www.tv3.lt/rubrika/naujienos/verslas)

Lietuvių atlyginimai ateinančiais metais kils. Tokią gerąją prieššventinę naujieną Lietuvos bankas paskelbė trečiadienį, pristatydamas kasmetinę šalies ekonomikos apžvalgą. Dirbančiuosius ateinančiais metais turėtų džiuginti ir už algų augimą mažesnė infliacija.

Tiesa, įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas, bankas sumažino šių metų Lietuvos ūkio augimo prognozę nuo 3,4 iki 3,2 proc. Kitais metais numatoma, kad ūkis augs 2,8 proc.

Anot Lietuvos banko ekspertų, labiausiai atlyginimų kilimą ir toliau lems kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas.

Kaip teigia Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis, bankas numatęs 9,5 proc. atlyginimų augimo dydį šiais metais. Tai daugiau nei prognozuota anksčiau, o pokytį lėmė didesnis už prognozuotą algų augimas.
„Darbo užmokestis kils greičiau nei kainos, o pastarųjų raidą lems ir vidaus, ir išorės veiksniai. Gera žinia, kad kainos augs tris kartus lėčiau nei atlyginimai“, – sakė A. Škarnulis.

Didėjančios algos ir toliau didins lietuvių galimybes įsigyti nuosavą būstą. Pasak A. Škarnulio, būsto įperkamumas šalyje jau yra rekordinis, nes po krizės kainos NT rinkoje augo lėčiau nei atlyginimai. Tikėtina, kad ateinančiais metais situacija išliks panaši.

Be to, sveika Lietuvos ekonomikos būklė lems ir tolesnį nedarbo mažėjimą. Prognozuojama, kad 2019 m. jis nukris iki 6,1 proc. Šiais metais nedarbas mūsų šalyje siekia 6,3 proc.

„Buvote geri, todėl Kalėdų Senelis gali atnešti nemažai džiaugsmų“, – juokavo A. Škarnulis.

Tiesa, jis įspėjo, kad lietuvių taupymo norma vis dar nėra pakankama, o tai galėtų reikšti finansinius sunkumus užklupus ekonomikos nuosmukiui.

„Kokia yra Lietuvos ekonomikos temperatūra? Na ji viršija vidurkį, o dar svarbesnė žinia, kad pastaruoju metu Lietuvos ekonomika augo daugiau nei yra jos potencialas“, – sakė A. Škarnulis.

Anot jo, tokia situacija negali ilgai tęstis ir šalies ūkio apsukos turės lėtėti. Jis dabartinę šalies ekonomikos būklę sulygino su ilgą laiką sunkiai dirbančiu žmogumi: po kiek laiko poilsis jam yra neišvengiamai reikalingas.

„Karščiausia vieta – Lietuvos darbo rinkoje. Darbuotojų trūkumas tampa visuotine problema mūsų ekonomikoje. Jei anksčiau buvo kalbama, kad tik tam tikri ekonomikos sektoriai su juo susiduria, tai dabar šis reiškinys tampa masinis. Nuo 2014 m. padvigubėjo skaičius įmonių, kurios teigia, kad darbuotojų trūkumas riboja jų augimą“, – pastebi Lietuvos banko atstovas.

Dar vienu nemažu iššūkiu Lietuvai kitąmet taps ir darbingo amžiaus žmonių mažėjimas. Į pensiją išeina vis daugiau žmonių, nei įsilieja į darbo rinką, o imigrantai iš Ukrainos šį efektą mažina nepakankamai. Skaičiuojama, kad šįmet 60 proc. darbo leidimų, suteikiančių teisę dirbti Lietuvoje, suteikta Ukrainos piliečiams.